På hytta er det én ting som ikke kommer over dørstokken.
De gamle trauene er dekorert med granbar, julekuler og tente lys.
Alt som hjemme er mas, er bare kos når Gry Svalheim (46) og mannen Henning Svalheim (48) er på fristedet sitt.
– I går diskuterte vi hva som ikke kommer over dørstokken. Vi var innom farget julelys og ”bling bling”, men så sa Henning: ”Nei, vet du hva som ikke kommer over dørstokken? Det er hverdagen.”
Hun sitter godt bakoverlent i sofaen. Han i godstolen ved siden av.
– Det er det å komme vekk fra den alminnelige hverdagen. Her er et annet tempo og du kan gjøre som du vil – sove så lenge du vil og spise frokost på senga. Man kommer bort fra hamsterhjulet, fra hverdagen. Det er ikke noe hamsterhjul å løpe i her, sier Henning.
Familien fra Hamar er her så ofte de kan, og venner og familie er som regel invitert med opp.
Da er regelen at det ikke er noen regler – om du vil traske flere mil på ski eller ligge langflat i sofaen, er opp til deg.
Hytter vi digger på Instagram
Alle gode ting er fire
Det skulle ikke være enkelt å få tak i drømmehytta på Hafjell. Hele fire forsøk måtte til før Henning, som han sier, kunne ”shake hands”.
– Tilfeldig så vi en hytte på nettet som Cato Menkerud skulle selge. Han har tegnet flere hytter i området, og det som er litt morsomt er at Cato har vært kartleser for Henning Solberg i mange år, sier Henning, før han fortsetter:
– Vi dro og så på den og bestemte oss for at vi ville kjøpe hytta, men det kom litt brått på, så innen vi hadde snakket med banken var den solgt.
Han knipser med fingrene.
– Vi falt pladask, så vi ble kjempe skuffet. ”Hva søren gjør vi nå,” tenkte vi, legger Gry til.
Fort fant de en ny hytte. Også den ble snappet rett foran nesen på dem. Da bestemte paret seg for å reservere en hyttetomt. Cato Menkerud satte i gang med tegninger.
Annonse
– Jeg tenkte: ”Oh my God, this is it!” Så jeg spurte han: ”Hvor ligger den da? Når er den ferdig?” ”Nei, den står ferdig til jul,” sa han. Jeg bare: ”Ååå.” Men Henning sparket meg i beina under bordet.
– Hun hadde sånne øyne, sier han og sperrer opp øynene som to tinntallerkener.
De ler.
– Henning tenkte bare: ”Forhandlinger, forhandlinger.”
Men de var egentlig solgt. To dager senere dro de og så på hytta.
– Da ”shaket vi hands,” sier Henning.
Fant drømmehytta på Hafjell
– Jaggu ble det ikke ribbe og alt
For fire år siden, fem dager før julaften, overtok de hytta.
– Vi planla å handle inn alt av møbler og interiør i ett skrell, sier Gry.
– Jeg har ikke lappen med henger, men jeg er så gammel at jeg har lov til å kjøre lastebil – så vi leide en lastebil, sier Henning.
Annonse
– Men det var ikke mulig å komme helt opp hit med lastebil. Det var forferdelig glatt, det var katastrofe, forteller han.
En kamerat stilte opp med Hennings bil og henger. Lastebilen parkerte de nederst i bakken. Etter fem turer var alt på plass.
Dagen etter var den store ryddedagen, så bar det til New York noen dager.
Lille julaften var familien med bestemor og bestefar på plass igjen. Nå måtte alle bidra.
– Vi skulle feire jul her. Det var helt udiskutabelt. Faren min sendte vi for å kjøpe juletre. Jaggu ble det ikke ribbe og alt, sier Gry og ler.
Pusset opp småbruk fra 1700-tallet
Less is not more
Da de to barna fikk se hytta for første gang ble de positivt overrasket.
– Barna fikk sjokk da de kom opp. De er vant til at alt skal være hvitt, svart og sølv, sier Gry.
– De hadde ikke akkurat sett for seg tømmervegger, tilføyer mannen.
– Her er det overcrowded og ”less is not more” som gjelder. Siden vi bor i en ny funkisvilla med minimalistisk stil, så er det hyggelig å ta det igjen her, sier Gry.
Henning reiser seg og går mot kjøkkenet. Kommer tilbake med to stearinlys.
– Så flink du er, du så at vi trengte to nye lys til bordet, utbryter Gry og ler.
– Jeg ser dine behov, erter Henning tilbake.
– I´m, impressed.
Tid til å se hverandres behov. Tid til å gjøre det de har lyst til, eller rett og slett ikke gjøre noe som helst.
– Mange av vennene våre kommer opp på fredagen og er stresset, men de kjenner fort at roen senker seg og at de får fred. Det føler vi også, sier Gry.
Julefreden har senket seg. I det lille juletreet i stuen har en hvit fuglefamilie satt seg ned på hver sin gren.
Det ser ut til at de tenker å bli. Her er tross alt et annet tempo.
Eventyrlig jul på Jong
Laftet hytte på Hafjell
- Her ferierer: Gry (46) og Henning (48), med Christian (18), Amalie (14) og hunden Kasper (7).
- Hytta er bygget av: Cato Menkerud og Ronny Hushovd som driver selskapet Sør-Øst Bygg AS. De bygger laftehytter i Hafjell-området og på Sjusjøen.
- Vårt yndlingssted: – Jeg trives best i stolen med utsikt ut vinduet og mot peisen, men jeg elsker også kjøkkenet, sier Gry. – Det må bli frokost på senga. Det er udiskutabelt, sier Henning.
- Slik pynter vi til jul: – Jeg er glad i hvit jul, men for å glede barna og mamma så har jeg noen røde innslag, som en rød amarylis og tulipaner. Jeg ser at hytta kler innslag av rødt og hvitt kan bli litt monotont, så kanskje det blir mer rødt senere, sier Gry.
- På ønskelisten: – Det var morsomt at jeg fikk det spørsmålet, sier Gry. – Obs, nå blir jeg bekymret, skyter Henning spøkefullt inn. – Jeg ønsker meg en gammel kjøpmannsdisk til gangen, forteller hun.
- Instagram: @Grysval har over 30.000 følgere på Instagram.
Les flere saker på Botrends forside.
Kontakt oss her, og følg oss på Facebook og Instagram under Botrend.no.