Interiørdesignerens hemmelige tips.
Det kan være arkitekturen, utsikten, eller andre elementer hun ikke kan flytte på eller gjøre noe med.
Annonse
– Det viktigste når du skal innrede et hus er å være tålmodig. Man må bo seg inn for å finne ut av hva som funker og ikke, mener hun.
– Ta vare på historien din
Kathrine synes det er viktig at personligheten får sitt preg på hjemmet, og derfor anbefaler hun å bruke nytt og gammelt om hverandre.
– Når man flytter inn i et nytt hjem har jeg forståelse for at man ønsker å innrede med nye ting, og føler at det man har ikke passer inn lengre. Jeg anbefaler likevel alle å ta vare på ting med affeksjonsverdi, det som er viktig for deg, og bygg rundt det. Resten kan du være fornuftig og kvitte deg med. Du blir strippet for historie om du ikke tar vare på enkelte ting du får og har et forhold til, mener hun.
Les også: Heidi er hekta på japansk ekstremrydding
Anbefaler volum av styling
Personlige eiendeler mener hun er en stor del som skal til for å skape en god atmosfære i hjemmet. I tillegg er detaljer som friske blomster og levende lys noen av tingene Kathrine mener bidrar til dette.
– Når du har dette på plass kan du lage artistiske uttrykk av disse elementene. Skal du style et bord eller en kommode er det fint å dekorere rundt et «centerpiece», altså et element som blikket dras mot. Tenk volum og gjentagelser. Om du ikke har fem like lysholdere, kan du fint bruke vannglass med et telys i, tipser hun.
Les også: Bli med hjem til den prisbelønte landskapsarkitekten
Hun mener også at å dekorere med oddetall fremfor partall gir et finere resultat.
– Symmetrisk dekorering er kjedelig, og det samme gjelder belysning, sier hun.
– Skap rom
Store, åpne løsninger er blitt trendy og et av Kathrines viktigste tips er å skape rom i rom.
Se flere bilder av Kathrines lekre hjem på hennes instagramprofil her.
– Tenk over hvordan du skal forflytte deg i rommet du innreder, slik at det blir enkelt å ferdes. Tenk også gjennom møblering før belysning. På den måten kan du legge opp strøm for eksempel under en sofa, slik at du slipper ledninger på kryss og tvers av rommet, tipser hun.
Flere fordeler
Selv om den minimalistiske stilen de siste årene har blitt mer fremragende, mener Kathrine at man ikke skal spare på bruken av tekstiler.
– Tekstiler er viktig, ikke bare for det visuelles del, men også for akustikken i rommet. Derfor er det både lurt og fint å bruke gardiner, gulvtepper og gode sofaputer, mener hun.
Hotellstil hos Sunniva på Hvalstad
Kathrine henger seg ikke opp i trender, og oppfordringen til andre er enkel;
– Ikke vær opptatt av trender, men tilpass interiøret til familien og din livsstil.
Les mer på Botrends forside
Ta gjerne kontakt med oss her, og følg oss på Facebook og Instagram @botrend.no